אפליקציית "נהג נהג" הינה אפליקציה חדשנית ובלעדית, ייעודית עבור אוכלוסיית העיוורים, בפיתוח של פילוסופט מובייל. לאחר שזיהינו בפילוסופט את הקושי הקיים לקהילת העיוורים בשימוש באוטובוסים בישראל, החלטנו להרים את הכפפה וליצור לראשונה אפליקציה ייעודית עבור עיוורים שנוסעים בתחבורה ציבורית. מניתוח פניות של נוסעים עם לקות ראייה שבוצע בחברת קווים עולה, כי מרבית המקרים של אי-איסוף נוסעים נובעים מהעובדה שהנהג לא היה מודע לכך שממתין לו נוסע בעל מוגבלות.

האפליקציה עובדת בשני מוקדים, המוקד הראשון הוא הנוסע העיוור. האפליקציה מזהה את התחנה בה הוא נמצא ע"י שימוש בGPS, ומקריאה לנוסע את הן את הקווים שעומדים לעבור בתחנה – עם שעת ההגעה הצפויה, והן את הקווים שעוברים באותו הרגע ממש. ובכך מאפשרת לנוסע לדעת בדיוק מתי הקו שלו מגיע. המוקד השני הוא הנהג, שיקבל הודעת טקסט במכשיר הכירטוס וגם כריזה קולית לגבי נוסע עם מוגבלות שמחכה לו בתחנה המסוימת. הכריזה גם תודיע על המיקום הקרב וההגעה אל תחנת היעד של הנוסע העיוור.

בכך האפליקציה מקשרת בין הנוסע העיוור לנהג האוטובוס המתקרב לתחנה ומגשרת על הקשיים בתקשורת ועלייה על הקו הנכון.

האפליקציה מסיימת בימים אלה פיילוט מוצלח בחברת קווים וכבר מוטמעת ב1,500 אוטובוסים ובכל הקווים של החברה. כחלק מתוכנית התרחבות לכלל החברות וקווי האוטובוסים בארץ.

כתבו עלינו:

Ynet: האפליקציה שתסייע לעיוורים לעלות לאוטובוס